معرفي مركز
اعلان عمومي

به اطلاع كليه كاربران محترم ميرساند. پرتال جديد مركز اسناد، مدارك و انتشارات رونمايي شد.

و نشاني آن از تاريخ اول تيرماه سال جاري به صورت زير تغيير يافت.  http://library.mporg.ir/portal

قابل ذكر است از اين تاريخ به بعد پرتال فعلي بروز نخواهد شد خواهشمند است به پرتال جديد مزاجعه فرمائيد

لينك پورتال جديد

با نام خدا

 

پيشينه مركز اسناد، مدارك و انتشارات

به نام خدا

تاريخچه مركز:

مركز مدارك اقتصادي-اجتماعي و انتشارات بر پايه نياز به يك مركز اطلاع‌رساني پويا و فعال كه بتواند زمينه مناسبي براي اجراي وظايف پژوهشي، نظارتي و ارزشيابي مديران و كارشناسان سازمان برنامه و بودجه فراهم آورد، در شهريور سال 1361 تاسيس شد و فعاليت‌هاي انتشاراتي خود را در فروردين 1362 آغاز كرد.

اين مركز از بدو تاسيس تا مهرماه 1368، زير نظر معاونت هماهنگي و امور مجلس اداره شده و از آبان‌ماه همان سال هم‌زمان با تشكيل معاونت انفورماتيك، تا سال 1374 به عنوان يكي از واحدهاي آن معاونت انجام وظيفه كرده است. پس از آن فعاليت اين مركز زير نظر معاونت پشتيباني بوده و هم‌اكنون اين مركز با عنوان مركز اسناد، مدارك و انتشارات زير نظر معاونت توسعه منابع انساني و پشتيباني سازمان قرار دارد. در اين مركز جمعا 32 نفر  با تخصص‌هاي مرتبط با فعاليت‌هاي مركز (كتابداري و اطلاع‌رساني، علم اطلاعات و دانش شناسي، امور چاپ و نشر و...) در بخش‌هاي مختلف مشغول به‌كار هستند.

 

هدف اصلي:

شناخت و تامين نيازهاي اطلاعاتي و انتشار اطلاعات مورد نياز جامعه استفاده‌كننده (سياست‌گذاران، مديران، كارشناسان، برنامه‌ريزان و پژوهشگران) در زمينه مسائل اقتصادي-اجتماعي كشور و جهان به‌منظور ارتقا و گسترش دانش آنان.

 

وظايف:

1)برنامه‌ريزي در زمينه شناخت و تامين نيازهاي اطلاعاتي جامعه استفاده‌كننده از طريق انتخاب، گردآوري و سازماندهي منابع اطلاعاتي مرتبط اعم از نوشتاري، ديداري و الكترونيكي و ارائه خدمات اطلاع‌رساني از مجموعه گردآوري شده در كتابخانه مركزي با استفاده از روش‌ها، ابزار و فناوري‌هاي جديد اطلاع‌رساني.

2)شناسايي و ايجاد ارتباط با سازمان‌ها و نهادهاي ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي مرتبط با وظايف سازمان به‌منظور مبادله اطلاعات و منابع اطلاعاتي در فضاي مجازي و فيزيكي.

3)تهيه و تدوين خط‌مشي‌ها، دستورالعملها، آيين‌نامه‌ها و بخشنامه‌هاي تاليف، تحقيق و انتشار كتب و نشريات و پيشنهاد به مراجع مربوط براي تصويب.

4)انجام و نظارت بر امور آماده‌سازي، چاپ و تكثير، فروش و توزيع كتب، نشريات، مجلات و گزارش‌ها در چارچوب سياست‌هاو استانداردهاي تعيين شده.

5)انجام امور مربوط به ساماندهي و تهيه آرشيو مجازي مستندات طرح‌هاي عمراني كشور.

6)برنامه‌ريزي و نظارت بر راه‌اندازي كتابخانه‌ها و واحدهاي انتشارات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها ، پشتيباني عملياتي و ارزيابي عملكرد آنها.

7)بررسي و ساماندهي اسناد و مدارك اداري سازمان در چارچوب ضوابط و مقررات.

8)طبقه‌بندي، كدگذاري اسناد و مدارك و نگهداري يا امحاي آنها با توجه به دستورالعمل‌هاي قانوني.

9)توليد و انتشار فصلنامه‌هاي علمي سازمان.

10)ديجيتال‌كردن اسناد، مدارك،‌گزارشات و مستندات توليدشده در سازمان.

11) انجام امور مربوط به شوراي انتشارات سازمان.

 

تشكيلات:

اين مركز براي رسيدن به اهداف خود در قالب دو معاونت انجام وظيفه مي‌كند:

 

1) معاونت كتابداري، اسناد و هماهنگي امور استان‌ها.

وظيفه اصلي اين معاونت، شناخت نيازهاي جامعه استفاده‌كننده، مجموعه‌سازي، سازماندهي و اشاعه اطلاعات تخصصي در زمينه‌هاي موضوعي مرتبط با سازمان در سراسر كشور است كه با هماهنگي و نظارت بر كتابخانه‌هاي سازمان برنامه و بودجه در مركز و استان‌ها صورت مي‌پذيرد.

بررسي و ساماندهي اسناد و مدارك اداري سازمان در چارچوب ضوابط و مقررات از ديگر وظايف اين معاونت است كه با هماهنگي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران صورت مي‌پذيرد.

 

2) معاونت امور پژوهش و انتشارات:

وظيفه اصلي اين معاونت، ويرايش، انجام امور گرافيك و توليد، چاپ و توزيع انتشارات سازمان برنامه و بودجه و همچنين تاليف، ترجمه و انتشار كتاب و نشريه‌ادواري در زمينه برنامه‌ريزي و توسعه است كه بر اساس مستندات قانوني زير انجام مي‌شود:

  1. انتشار آيين‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، موافقت‌نامه‌ها و .... مربوط به استانداردهاي اجرايي طرح‌هاي عمراني بر اساس ماده۱۲ و ۱۳ فصل پنجم، و ماده ۲۳ فصل ششم قانون برنامه و بودجه تصويب‌نامه شماره ۹۹۷۴ مورخ ۱۳۵۲/۴/۳۱هيأت‌وزيران.
  2. انتشار مجموعه اصول، فرآيند‌ها و اسناد (استانداردها، معيارهاي فني، ضوابط و مقررات، روش‌هاي اجرايي و دستورالعمل‌ها) مربوط به مديريت  پديدآوري و بهره‌برداري طرح‌ها و پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري نظام فني و اجرايي به استناد تصويب نظام فني و اجرايي كشور براساس ماده ۳۱ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور مصوب ۴۲۳۳۹/ ت۳۳۴۹۷هـ مورخ ۱۳۸۵/۴/۲۰ هيأت وزيران و اصل يكصد و سي وهشتم‌قانون‌اساسي‌جمهوري‌اسلامي‌ايران.
  3. تهيه، تدوين و انتشار برنامه‌هاي بلندمدت، ميان‌مدت و كوتاه‌مدت (برنامه‌هاي عمراني پنج ساله، گزارش‌هاي اقتصادي و اجتماعي و تنظيم بودجه كل كشور و...) براساس فصول سوم، چهارم و پنجم قانون برنامه و بودجه.


انجام امور مربوط به شوراي انتشارات سازمان از وظايف ديگر اين معاونت است.

 

 

 

مديران مركز:

نامو نام خانوادگي

دورهتصدي

عكس

علي ميرزايي

۱۳۶۱-۱۳۶۸

سيد احمد موسي زاده

۱۳۶۸-۱۳۷۱

محمد جواد فرشباف

۱۳۷۲-۱۳۷۴

مهدي پازوكي

۱۳۷۴-۱۳۸۰

رامين پاشايي فام

۱۳۸۰

رضا آذري محبي

۱۳۸۰-۱۳۸۱

ناهيد پور رستمي

۱۳۸۱-۱۳۸۵

سيد مهدي متقي

۱۳۸۵-۱۳۸۸

ميرغفور بابايي

۱۳۸۸-۱۳۹۰

جعفرعاشوري

۱۳۹۰-۱۳۹۱

محمدرضا سعيدي

۱۳۹۱-۱۳۹۷

مهدي پازوكي

۱۳۹۷- تاكنون

 

 

 

 

 

 


 


آمار بازديد
تعداد بازدید از صفحه 2971 تعداد بازدید امروز صفحه 1 افراد آنلاین 2
Powered by Tetis PORTAL