بخش مرجع
بخش مرجع كتابخانه مركزي

بخش مرجع 

بخش مرجع در طبقه اول كتابخانه مركزي واقع شده است. اين بخش به عنوان يك بخش تحقيقاتي داراي منابع متنوع در زمينه آمار ، قوانين و مصوبات ، لوايح و قوانين برنامه و بودجه  و منابع عمومي مي‌باشد. تهيه و تدارك اطلاعات عمومي و تخصصي، كمك به مراجعان در استفاده از منابع مرجع، جستجو در نرم‌‏افزار جامع كتابخانه (سيمرغ)، آموزش براي استفاده از منابع مرجع از اهم فعاليت‌هاي بخش مرجع مي‌باشد.
كتابخانه  به صورت قفسه باز اداره شده و منابع موجود در آن امانت داده نمي‌شود به همين دليل مراجعان تنها ميتوانند از منابع موجود در همين مكان استفاده نمايند، البته امكانات تهيه كپي از منابع در حد محدود فراهم است. و دسترسي به متن كامل منابع مرجع (انتشارات سازمان) از طريق نرم افزار كتابخانه ميسر مي باشد .

 عمده منابع موجود در اين بخش

 

واژه‌نامه‌هاي عمومي و تخصصي
واژه‌نامه‌ها يا فرهنگ‌‏ها براي بيان و توصيف بسياري از انواع كتاب‏‌هاي مرجع به كار برده مي‏‌شود.  كتابي كه معني واژه ها و اصطلاحات و معادل هاي يك يا چند زبان را به دست دهد. از جمله واژه نامه هاي اقتصادي، مالي و حسابداري...


دايره‌المعارف‌هاي عمومي و تخصصي
دايره‏‌المعارف مجموعه‌‏اي از دانش‏‌ها است كه در قالب مقاله‌‏هاي كوتاه و بلند به زباني ساده به صورت مختصر و مفيد تدوين مي‏‌شود. دانش موجود در دايره‌‏المعارف‏‌ها با نوع خوانندگاني كه در نظر دارد به آنها ارائه خدمت كند، مرتبط است. دايره‌‏المعارف مي‏تواند عمومي و يا تخصصي باشد. مانند  دايره المعارف دانش گستر.دايره المعارف بريتانيكا، دايره‏‌المعارف آموزش و پرورش

 

سرشماري هاي نفوس و مسكن 
سرشماري عمومي نفوس و مسكن يكي از عمده ترين راه هاي شناخت كشورها براي برنامه ريزي، نظارت، كنترل و  ارزيابي خدمات و فعاليت هاي ملي و منطقه اي مي باشد. سابقه شمارش جمعيت كه اصطلاحاً سرشماري نفوس خوانده مي شود در ايران، سرشماري در سال هاي ۱۳۳۵، ۱۳۴۵، ۱۳۵۵، ۱۳۶۵، ۱۳۷۵، ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ و 1395 شمسي مطابق روش هاي علمي و متناسب با زمان، انجام شده است. نتايج سرشماري ها علاوه بر اينكه در كتابخانه موجود مي باشد از طريق لينك قابل دسترس مي باشد.


قوانين و مقررات
براي  دسترسي به قوانين و مقررات و تصويب نامه هاي هيات وزيران و قوانين موردي از جمله قوانين برنامه و بودجه قوانين استخدامي و قوانين  شهرداري و... مي توان از منابع اين بخش استفاده كرد علاوه بر منابع موجود در بخش مرجع دسترسي به تمامي قوانين و مقررات از طريق لينك قابل استفاده مي باشد

لوايح و قوانين بودجه 
فهرستي از كتابهاي قوانين برنامه هاي توسعه قبل و بعد انقلاب، لايحه بودجه و قانون بودجه كه از سال 1320 در بخش مرجع براي استفاده محققان و پژوهشگران نگهداري مي شود  همچنين متن كامل تمام لوايح و قوانين بودجه از طريق نرم افزار كتابخانه  قابل بازيابي مي باشد.

شناسنامه آبادي هاي كشور
در سرشماري عمومي نفوس و مسكن ۱۳۸۵ علاوه بر اطلاعات جمعيتي، مشخصات عمومي، اجتماعي و اقتصادي آبادي هاي هر استان نيز بر اساس پرسشنامه اي با عنوان شناسنامه آبادي  تعيين گرديد. اين پرسشنامه شامل اقلام اطلاعاتي از قبيل وضعيت طبيعي و نوع راه آبادي و نيز وجود يا عدم وجود امكانات و تسهيلات فرهنگي، مذهبي، بازرگاني، آموزشي، ورزشي، آب، برق، گاز و ... مي باشد شناسنامه آبادي هاي كشور از سال 1335 تا سال 1375 به صورت چاپي در بخش مرجع موجود مي باشد و سالهاي 1385 و 1395 نيز به صورت فايل الكترونيكي هم از طريق سايت مركز آمار و  كتابخانه قابل دسترس مي باشد.


پايان‏‌نامه‌‏ها
 شامل پايان‏‌نامه‌‏هاي دانشجويان كارشناسي ارشد و دكتري كه از دانشگاه هاي سراسر كشور فارغ‌التحصيل شده‌اند.  و يك نسخه از پايان نامه ها را به صورت اهدايي به كتابخانه تحويل داده اند. پايان‏‌نامه‌‏ها در بخش مرجع  نگهداري مي شوند و جزو منابع مرجع به حساب مي آيند .اطلاعات مربوط به هر پايان‌نامه در نرم افزار  كتابخانه (سيمرغ)  وارد مي‏‌شود و در نهايت پايان‏‌نامه‏‌ها بر اساس رده‌‏بندي در قفسه مربوطه قرار مي‏‌گيرد.

 


آمار منابع مرجع
جدول زير آمار منابع موجود در بخش مرجع  را نشان مي‏دهد. اين آمار پيوسته در حال افزايش است.

 

عنوان

تعداد

كتاب مرجع فارسي

3572

كتاب مرجع لاتين

1118

پايان نامه

1028

 

 

 

خدمات مرجع

زمان فعاليت بخش مرجع روزهاي شنبه تا چهارشنبه ساعت 8:30  تا 16  است
پيشنهاد تهيه منابع مورد نياز اعضا و مراجعان
راهنمايي و مشاوره به مراجعان درخصوص منابع مرجع(حضوري، تلفني و مكاتبه‌اي)
راهنمايي و مشاوره به مراجعان درخصوص پايگاه‌هاي اطلاعاتي موجود و غيرموجود در كتابخانه
راهنمايي و بازيابي منابع از پايگاه سيمرغ  به درخواست مراجعه‌كننده
ارائه خدمات چاپ، ذخيره اطلاعات و ...
آموزش مراجعان و همكاران بنا به درخواست
پايان‏‌نامه‌‏ها 20 صفحه فقط صفحاتي از پايان‏‌نامه كه داراي جدول، نمودار، تصوير و پرسشنامه هستند تكثير مي‌‏شوند. از صفحات متن پايان‏‌نامه به هيچ عنوان كپي گرفته نمي‌‏شود
از كتاب‏هاي مرجع تا 40 صفحه امكان تهيه كپي وجود دارد.
استفاده از اينترنت با  هماهنگي بخش مرجع انجام مي‌شود و مطابق آيين‌نامه اعضا مي‌توانند به مدت 30 دقيقه از اينترنت استفاده كنند.

شرايط استفاده از بخش مرجع 
استفاده از منابع مرجع، پايان‏‌نامه‌ها براي همه مراجعان كتابخانه  امكان‌پذير است
كتب مرجع، پايان‏‌نامه‌ها صرفا در بخش مرجع قابل استفاده (مطالعه و يادداشت برداري) مي‌باشند (منابع ذكرشده به هيچ عنوان امانت داده نمي‌شوند).
امكان جستجوي پايان‏نامه‌ها و منابع مرجع از طريق نرم‌‏افزار كتابخانه فراهم است. هرگونه تصوير برداري با موبايل و دوربين از پايان‏نامه ممنوع است.

آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 277899 تعداد بازدید از صفحه 1759 تعداد بازدید امروز صفحه 1 افراد آنلاین 4
Powered by Tetis PORTAL